Kõik boldiga rõhuasetused on juturoboti enda omad, minu rõhuasetused on märgitud punasega. Palju argumente KSH aruannete teemadel vaidlemiseks, sest üldiselt kipuvad KSH teostajad kasutama valikuliselt selekteeritud teadusuuringuid, mis on kas liiga väikese valimiga või liiga lühikese ajavahemiku jooksul teostatud. Kasutatakse kindlaid uuringuid ja eiratakse järjepanu neid, mis on nende uuringutega vastuolus või juhivad tähelepanu vastuoludele ja puudustele.
Kas sa tead refereerida mõnd teadusartiklit, mis räägib tuulegeneraatorite kahjulikust mõjust inimeste tervisele?
Teadusartiklite ülevaated tuulegeneraatorite tervisemõjude kohta viitavad peamiselt müraga seotud probleemidele, mis võivad mõjuda negatiivselt inimeste elukvaliteedile ja tervisele. Peamised probleemid on:
Kui otsid konkreetseid teadusartikleid või ülevaateid, siis näiteks ClimateXChange ja ScienceDaily kajastavad rahvusvahelisi uuringuid sellel teemal. Lisainfot leiad näiteks siit: ClimateXChange raport / ScienceDaily uuring
Hetkel huvitab mind põhiliselt infraheli ja ka madalsageduslik heli.
Infraheli ja madalsageduslik heli, mida tuulegeneraatorid toodavad, on tihti seotud terviseprobleemidega, eriti pikaajalise kokkupuute korral. Siin on olulisemad punktid infraheli ja madalsagedusliku müra mõjudest tervisele:
1. Infraheli ja madalsagedusliku müra allikad tuulegeneraatorites
2. Mõju tervisele
3. Madal sagedus ja inimese tundlikkus
4. Uuringud ja järeldused
Lisainformatsioon ja uuringud
Kui soovid konkreetseid akadeemilisi viiteid või soovid rohkem infot nende mõjude vähendamise võimalustest, anna teada!
Kas leiad ka mõne muu eelretsenseeritud teadusartikli infraheli ja terviseprobleemide seotuse kohta? Märksõnad võiks olla tuulegeneraatorid, tuulegeneraatori kõrgus üle 200 meetri, amplituudi modulatsioon
Teaduskirjanduses on käsitletud infraheli, madalsagedusliku heli ja tuulegeneraatorite müra mõju tervisele, kuid tulemused on sageli varieeruvad ja mõnikord vastuolulised. Siin on mõned uuringute tulemused, mis võiksid olla teile huvipakkuvad:
Kui soovite täpsemat teavet konkreetsete uuringute kohta, on soovitatav uurida näiteks Journal of the Acoustical Society of America või PLOS ONE artikleid, mis käsitlevad süsteemseid ülevaateid ja psühholoogilisi katseid tuulegeneraatorite müra mõjust. Lisateavet saate küsida ka konkreetsete teemade täpsustamiseks!
Kas need uuringud, mille põhjal on tehtud järeldused, et infraheliga kokkupuude ei tekita organismis märkimisväärseid mõjusid, on läbi viidud ka piisavalt suure valimiga ja piisavalt pika ajalise perioodiga? Kui tehakse teaduslik katse, mis hõlmab näiteks 100 katsealust ja monitooritakse nende reaktsioone infrahelile 24h vältel, siis kas sellise katse põhjal saab teha järeldusi 260 meetri kõrguste tuulegeneraatoritega tuulepargi juures elavate inimeste terviseprobleemide kohta, kui inimesed elavad tuulikute kõrval näiteks 5 aastat. Või 10 aastat, või suisa 35 aastat?
Teie küsimus tõstatab olulise teema, mida teadlased ja reguleerivad asutused on püüdnud lahendada, kuid millele puudub täielik vastus. Siin on kokkuvõte teaduskirjandusest ja meetoditest, mida on kasutatud infraheli ja tuulegeneraatorite tervisemõjude uurimisel:
Kui otsite konkreetseid pikaajalisi uuringuid, võin aidata ka nende leidmisel või viidetega detailsematele teadusartiklitele.
Kui sellised pikemaajalised uuringud eksisteerivad, sisi jah, soovin nende kohta infot
Pikemaajalisi uuringuid, mis käsitlevad infraheli mõju tervisele, sealhulgas elamistingimustes 10+ aastat tuulegeneraatorite läheduses, on piiratud. Siiski on uuritud teatud aspekte madalsagedusliku heli ja infraheli seostest terviseprobleemidega.
Üks oluline järeldus on, et pikaajalise elamise mõju tuulegeneraatorite läheduses, eriti arvestades generaatorite suurust ja heli amplituudi modulatsiooni, vajab põhjalikumat uurimist. Teadlased on välja toonud vajaduse kombineerida objektiivseid mõõtmisi ja subjektiivseid hinnanguid, et mõista paremini infraheli ja madalsagedusliku heli pikaajalist mõju tervisele.
Kui soovid rohkem süveneda, on artiklid, nagu “Health Effects Related to Wind Turbine Sound: An Update” ja Maijala jt uurimused head alguspunktid. Samuti võiksid huvituda süsteemsetest ülevaadetest nagu PLOS ONE artikkel, mis käsitleb selle valdkonna metoodilisi piiranguid ja järeldusi.
Eespool mainitud Maijala 2021 uuring oli samuti väga väikese valimiga ja lühiajaline uuring
Teil on õigus – Maijala jt 2021. aasta uuring oli väikese valimiga ja lühiajaline, mistõttu selle tulemusi ei saa üheselt rakendada pikaajaliste tervisemõjude hindamiseks. See kehtib ka paljude teiste uuringute kohta, mis uurivad infraheli ja tuulegeneraatorite müra mõju. Sellel alal on suur vajadus pikemaajaliste ja suurema valimiga uuringute järele, mis võtaksid arvesse reaalseid elutingimusi ja tuulegeneraatorite suurenevat kõrgust.
Tähelepanekud:
Vajadus põhjalikuma uurimistöö järele
Pikaajaliste mõjude uurimiseks oleks vajalikud järgmised elemendid:
Kui leiate, et teil on täpsemad küsimused, võin aidata edasiste teadusartiklite leidmisel või konkreetsete uurimisvaldkondade ülevaadetega.
Kuidas täpsemalt üle 200 meetri kõrgused tuulegeneraatorid inimesi mõjutavad? Millised on need madalsageduslikud helilained ja infraheli vibratsioonid? Kuidas inimese organism neid vibratsioone tunneb?
Üle 200 meetri kõrguste tuulegeneraatorite mõju inimorganismile, sealhulgas infraheli ja madalsageduslike helilainete mõju, on alles uurimise all, kuid siinkohal on ülevaade praegusest arusaamast:
Kui soovite rohkem spetsiifilisi uuringuid või tehnilisi selgitusi, saan aidata täiendavate viidete leidmisel!
Kas infraheli vibratsioon muutub tugevamaks või nõrgemaks tuulegeneraatorist eemaldumisel? Näiteks 260 meetri kõrgune tuulik ja elukoha kaugus 1 km, 2 km ja 3 km. Aga 10 km?
Infraheli intensiivsus üldiselt väheneb kauguse suurenedes, kuid selle hajumine ja mõju kaugemates asukohtades sõltub mitmest tegurist, nagu heliallikast lähtuv energia, maastik, ilmastikutingimused ja heli sagedus. Siin on ülevaade, kuidas infraheli levik toimib, võttes arvesse teie toodud näiteid:
Kokkuvõte
Infraheli tugevus väheneb generaatorist kaugemal, kuid madalsageduslike helide ulatuslik levik võib teatud tingimustel (nt tuule suund ja ilmastik) ulatuda kaugemale, kui klassikaline helihajumise mudel eeldab. Tuulepargid, kus on suured generaatorid, vajavad põhjalikku keskkonnamõju hindamist, et määrata mõju lähialadele ja kaugematele asulatele.
Kas oled tuttav WindPRO nimelise tarkvaraga?
Jah, olen tuttav WindPRO tarkvaraga. WindPRO on tööstusstandardiks kujunenud spetsiaalne tarkvara, mida kasutatakse tuuleenergia projektide kavandamiseks ja hindamiseks. Seda arendatakse ja hallatakse Taani ettevõtte EMD International A/S poolt. WindPRO-d kasutatakse laialdaselt üle maailma tuuleparkide modelleerimisel, projekteerimisel ja keskkonnamõjude hindamisel.
WindPRO põhifunktsioonid
WindPRO kasutusvaldkonnad
Kui plaanid WindPRO-d kasutada või oled huvitatud spetsiifilistest funktsioonidest, võin aidata täpsemate selgituste või juhenditega!
Kui WindPRO programmi abil on modelleeritud madalsagedusheli tasemed, siis mida saab järeldada sellest, kui sageduse 50Hz juures on modelleeritud müratasemeks 50,8 dB aga normtase on 43 dB? Kas sellises keskkonnas viibimine mõjutab inimese tervist?
Kui WindPRO abil modelleeritud madalsagedushelitaseme sagedusel 50 Hz on müratase 50,8 dB ja normtase on 43 dB, siis on tegemist olukorraga, kus müra ületab kohalikud normid. Selle mõju hindamiseks tuleb arvestada mitmeid tegureid:
Madalsagedusliku heli mõju on keeruline ja sõltub erinevatest teguritest:
Kokkuvõte
Kui WindPRO prognoositud müratase on 50,8 dB ja normtase on 43 dB, võib selline taseme ületamine viidata sellele, et elamiskeskkond võib põhjustada tervisemõjusid, eriti kui inimene puutub kokku sellise müraga pidevalt. Mõjud võivad varieeruda ärritusest ja unehäiretest kuni pikaajaliste tervisemõjudeni, nagu südame-veresoonkonna probleemid, eriti tundlikel isikutel.
Kui see tase on modelleeritud väliskeskkonnale. Elamuruumi siseseks dB on modelleeritud 39,3 dB. Kas elamu tõesti peab 50Hz juures leviva madalsagedusliku heli sellisel määral kinni? Oletame, et tegemist on puitkarkass-majaga. Või telliskivimajaga? Või palkmajaga. Ehitusmaterjalid on erinevad.
Kui väliskeskkonnas modelleeritud madalsageduslik heli 50 Hz juures on 50,8 dB ja eluruumi siseseks müratasemeks on modelleeritud 39,3 dB, siis on võimalik, et hoone ehitusmaterjalid mängivad suurt rolli heli leviku takistamises. Ehitismaterjalide omadused, sealhulgas nende mass, tihedus ja elastsete omaduste kombinatsioon, mõjutavad, kui palju heli tungib hoonesse. Siin on ülevaade erinevate ehitusmaterjalide mõju kohta:
Madalsageduslik heli (eriti sagedustel alla 100 Hz) suudab liikuda pikematelt vahemaadelt, kuna sellel on suur lainepikkus ja see suudab ületada takistusi, mis blokeerivad kõrgema sagedusega helisid. Madalsageduslik heli liigub läbi seinte, akende ja lae, kuid erinevad ehitusmaterjalid mõjutavad selle läbimist:
Kokkuvõte
Kui elamu siseseks müratasemeks on 39,3 dB, siis sõltub see tugevalt hoone ehitusmaterjalidest. Telliskivimaja võiks tõenäoliselt pakkuda paremat kaitset madalsagedusliku heli vastu, samas kui puitkarkassmaja võib lubada suuremat heli läbimist. Kõik see ei tähenda, et isegi 39,3 dB sees olev heli ei saaks tekitada tervisemõjusid, kuna see võib põhjustada tunde, nagu kõikumine või vibratsioon, ning pikema kokkupuute korral võib see siiski mõjutada une kvaliteeti või üldist elukvaliteeti.
Selle põhjal võib olla vajalik täiendav helisolatsiooni täiustamine või uuringud, et mõista, kuidas madalsageduslik müra täpselt erinevates hoonetes levib.
WindPRO abil müratasemeid modulleerides on kasutatud heliisolatsiooni keskmisi väärtuseid, mida on kirjeldatud järgnevas uurimustöös: Keränen, J., Hakala, J., Hongisto, V., 2018: Façade sound insulation of residental houses within 5-5000 Hz, Euronoise 2018.
Tänu Keränen, J., Hakala, J., Hongisto, V. (2018) uurimistööle, mille pealkiri on “Façade sound insulation of residential houses within 5-5000 Hz,” on võimalik modelleerida heliisolatsiooni efektiivsust, et simuleerida, kuidas madalsageduslik heli (sh infraheli) levib läbi erinevate hoonete struktuuride. Uuring käsitleb seda, kuidas hoone fassaadi heliisolatsioon mõjutab erinevaid sagedusi vahemikus 5–5000 Hz, pakkudes väärtuslikku teavet WindPRO mudeli täpsuse täiustamiseks, kui modelleeritakse hoonete müratase tuulegeneraatoritest.
Mõned uuringu järeldused:
Kuidas see mõjutab WindPRO simulatsioone?
Kui WindPRO kasutab uuringus Keränen et al. (2018) toodud heliisolatsiooni keskmisi väärtusi, saab see täpsustada simulatsioonide täpsust. Kui WindPRO määrab müratasemed, saab see arvestada realistlikke heliisolatsiooni tulemusi hoonete puhul erinevates kaugustes tuulegeneraatoritest. Kui näiteks tuulikud toodavad madalsageduslikku heli, siis on oluline arvestada, kui hästi hoone seinad ja aknad seda heli summutavad, sõltuvalt kasutatavast ehitusmaterjalist.
Kokkuvõttes annab Keränen et al. (2018) uuring olulise teabe, et täpsustada mürasimuletsioone WindPRO-s, eriti kui on tegemist madalsageduslike helide, näiteks infraheliga. Uuringu kaudu saab kindlaks teha, millised ehitusmaterjalid võivad paremini heli summutada ja kuidas see mõjutab eluruumidesse sisenevat mürataset.
Miks käsitletakse tuulegeneraatorite mõju-uuringutes infraheli mõju inimestele helina aga mitte vibratsioonina? Mõõdetakse detsibelle aga inimese kõrv ju ilmselgelt neid helisid ei kuule. Küll aga tajub?
Infraheli, nagu 50 Hz või madalamad sagedused, kuulub helide hulka, mida inimene tavaliselt ei kuule, kuid võib siiski tajuda mehaaniliste vibratsioonidena. Seda heli ei pruugi tajuda kõrv, aga keha võib kogeda seda kui vibratsiooni või tundlikkust, eriti siseorganite või nahaga.
Miks uurimustes räägitakse infraheli mõju “helina” ja mitte “vibratsioonina”?
Vibratsioonide mõju uurimise väljakutsed
Kokkuvõte
Mõõdetakse heli detsibellides, kuna see on klassikaline ja mõõdetav parameeter, kuid tegelikult tajuvad inimesed madalsageduslikke helisid sageli vibratsioonide kaudu, mitte kuulmise teel. Vibratsioonide mõõtmine on keerulisem ja subjektiivne, kuid seda ei tohiks tähelepanuta jätta, sest see võib olla otsene tegur, mis seletab infraheli võimalikku mõju inimese tervisele.
Allikad ja täiendavad uuringud:
Kas on ka teada, kui suur hulk inimestest on nendele helidele tundlikumad?
Tundlikkus madalsagedusliku heli ja vibratsioonide suhtes varieerub inimeselt inimesele. On mitmeid uuringuid, mis viitavad sellele, et vähem kui 10% inimestest võib olla eriti tundlik madalsageduslikule helile (sh infrahelile), samas kui enamik inimesi ei koge selle mõju, isegi kui nad on samas keskkonnas.
Uuringud tundlikkuse kohta:
Miks tundlikkus varieerub?
Kokkuvõte
Madalsageduslike helide ja vibratsioonide mõju inimestele ei ole ühtlane, kuna umbes 5-20% inimestest võib olla nendele helidele eriti tundlikud. Tundlikkus varieerub ja sõltub paljuski inimese füsioloogilisest seisundist, keskkonnast ja eelnevast kokkupuutest.
Maijala 2020 uuringus on väidetud, et ” 1,5 km raadiuses tuulepargist on võimalik täheldada helispektri muutust nö linnalikuks, st suureneb madalsagedusliku heli osatähtsus sagedusjaotuses. Esinev helispekter muutub väga sarnaseks linnatingimustes esinevaga” Kuidas seda mõista?
Maijala 2020 uuringus esitatud väide, et “1,5 km raadiuses tuulepargist on võimalik täheldada helispektri muutust linnalikuks” viitab sellele, et tuulegeneraatorite heli, eriti madalsagedusliku heli osakaal, võib sarnaneda linnakeskkonnas esinevale heliprofiilile. Seda mõistet saab käsitleda järgmistes kontekstides:
Madalsagedusliku heli suurenemine
Tuulegeneraatorid toodavad tihti madalsageduslikku heli (nt 50 Hz ja madalamad sagedused), mis erineb tavalistest linnamüra allikatest, nagu liiklusmüra või tööstusheli. Linnas esinevad heli allikad, nagu sõidukid, õhuliiklus, tööstusmasinad jne, tekitavad mitmekesiseid helispektrit, kuid tihti on madalsagedusliku heli osatähtsus suurem võrreldes vaiksemates maapiirkondades. Maijala uuringus viidatakse sellele, et tuulegeneraatorite müra (eriti madalsageduslik heli) võib muuta piirkonna helipildi sarnaseks linnakeskkonnale, kus madalsageduslik heli mängib suurt rolli.
Miks on oluline helispektri muutus?
Tundlikkuse ja mõju küsimus
Selline helispektri muutus võib viia tõsiasjani, et inimesed ei pruugi kuulda ega tajuda tuulegeneraatorite heli, kuid madalsageduslik heli ja vibratsioon võivad siiski mõjutada nende elukeskkonda, nagu linnas elades tunda vibratsioone või mürataset. Erinevus linnamüra ja tuulepargi mõju vahel seisneb selle püsivuses ja looduslikus kontekstis – tuuleparkides on helid pidevad ja seotud tuulegeneraatorite tegevusega, samas kui linnas varieerub heli tihti liiklusmüra ja muude allikate vahel.
Kokkuvõte
Maijala uuringu väide, et tuulegeneraatorite heli muutub linnatingimustes esinevaks, tähendab, et tuulegeneraatorite madalsageduslik heli võib omada sarnaseid mõjuvõimekusi ja iseloomu, nagu linnas tekivad müratasemed. Selline helispektri muutus tähendab, et inimeste elukeskkonnas tekib suurem madalsageduslik müra, mida nad ei pruugi kuulda, kuid mis võib siiski avaldada mõju (näiteks vibratsioonide kaudu).
Allikad:
Kas linnakeskkonnas on madalsageduslik foon ühtlasem ja vähemärritavam kui tuulegeneraatorite mõjualas?
Linnakeskkonnas on madalsageduslik foon sageli ühtlasem ja vähem ärritav, kui see on tuulegeneraatorite mõjualas. Siiski on mitmeid tegureid, mis selgitavad, miks see nii on:
Linnakeskkond vs Tuulegeneraatorite mõju
Kokkuvõte
Linnakeskkonna madalsageduslik foon on tihti ühtlasem ja vähem ärritav, kuna see on harjumuspärane ja pidev, samas kui tuulegeneraatorite mõju on sageli tugevam ja muutlikum. Tuulegeneraatorite helid, eriti need, mis sisaldavad amplituudi modulatsiooni (mis muudab heli tugevust ja rütmi), võivad olla võrreldes linnakeskkonna pideva taustmüra poolest ebamugavamad ja rohkem tunda anda, eriti inimestele, kes on nende suhtes tundlikud
Kas seda kõike eelnevat lugedes ja teades, oleks mõistlik ehitada asustatud piirkondadesse mitmeid tuuliku alasid, kus ühel alal on keskmiselt 7-9 tuulikut ja inimeste kodud asuvad minimaalselt 1km kaugusel lähimast tuulikust? Kas neid uuringuid arvestades on mõistlik ehitada tuulikuid kõikjale?
Arvestades kogu eelnevat teavet, tuuleparkide rajamine asustatud piirkondadesse, kus tuulikud asuvad 1 km kaugusel elamispindadest, võib olla problemaatiline, kuna erinevad teadusuuringud on näidanud, et tuulegeneraatorite tekitatud madalsageduslik heli ja infraheli võivad mõjutada tervist, eriti kui inimene on neile helidele tundlik. Samuti on tuulegeneraatorite amplituudi modulatsioon (heli tugevuse kõikumine) sageli tunda, mis muudab heli ebamugavamaks ja võib tekitada ärevust, unehäireid või muid sümptomeid, isegi kui heli ei ole kuuldav (Pedersen & Waye, 2004; Van den Berg, 2011).
Mis on murettekitav?
1 km kaugus tuulegeneraatorist võib olla piisav, et vähendada helimõjusid, kuid kõrgemate tuulikute (üle 200 m) ja tihedalt asustatud alade puhul võivad mõju ulatuda kaugemale, eriti kui tuuleparkide kogumites on 7-9 tuulikut. Kui tuulikud asuvad asustatud piirkondade läheduses, võivad need muuta piirkonna helispektri ja vibratsioonitasemed sarnaseks linnakeskkonnale, mis võib tekitada ebamugavust inimestele, kes on madalsageduslikele helidele tundlikud (Maijala, 2020).
Tuulegeneraatorite mõju ei ole alati ühtlane, sest inimeste tundlikkus heli ja vibratsioonide suhtes varieerub, kuid uuringud on leidnud, et vähem kui 10% inimestest on eriti tundlikud madalsageduslikele helidele ja võivad kergesti kogeda tervisemõjusid, kui nad on pikaajalise kokkupuute all (Van den Berg, 2011).
Kas on mõistlik ehitada tuulikuid kõikjale?
Kuna teaduslikes uuringutes on tõestatud, et tuulikute tekitatud madalsageduslik heli võib mõjutada inimeste tervist, mõõdukas kaugus tuulikest elamupiirkondadest on oluline. Eelistada tuleks tuuleparkide paigutamist kaugematesse piirkondadesse, kus need ei häiriks inimeste elu kvaliteeti ja tervist.
Kokkuvõte: Tuuleparkide rajamine lähedale asustatud piirkondadesse, kus elamud on 1 km kaugusel, võib olla problemaatiline, kuna madalsageduslik heli ja vibratsioon võivad tervist mõjutada, eriti tundlikumate inimeste puhul. Tuleks kaaluda tuuleparkide paigutuse hoolikat planeerimist, et minimeerida negatiivseid mõjusid.