Aegunud php versioon serveris ja mida sellega ette võtta?

Novembri lõpp tõi kõikide Veebimajutuse klientide postkasti kirja selle kohta, et nende koduleht kasutab kas siis aegunud või suisa vananenud PHP versiooni ning kasutaja sisse logimisel Veebimajutuse iseteeninduses avaneb ähvardava punase raamiga hoiatussilt.

Paanikaks pole siiski põhjust, sest mitte miskit pole veel katki ja mitte midagi hullu pole veel juhtunud. Küll aga võib midagi juhtuda tulevikus, kui sellele hoiatusele kohe ei reageeri.

Nii nagu kõiksugu asjad ja vidinad vananevad ja kuluvad ja lõpuks asendatakse uute ja täiustatud versioonidega, vananevad ja kuluvad ka tarkvarad. Kood, milles serveritarkvara ja kodulehetarkvara kirjutatud on, täiustub ja uueneb pidevalt ning seetõttu muutuvad läbi aastate ka standardid, mille järgi seda koodi kokku seada. Ja kui mõni möödunud standarditest muutub juba liiga vanaks ja seda enam ei täiendata ning turvaauke ei parandata, ongi ta aegunud. Vananenud. Et ühes virtuaalmasinas on palju erinevaid kliente, on vajalik, et nende tarkvara jookseks samuti uusimatele standarditele vastavas koodis ning oleks turvaline ja kiire. Vana tarkvara kasutamine sellises keskkonnas on turvariskiks nii lehe omanikule kui ka kõikidele teistele selle serveri klientidele.

See on ka põhjus, miks serveritarkvara uuendatakse ja miks kliendid peaks oma PHP versiooni värskendama. See on kiire ja lihtne toiming ja võtab veebiserverisse sisselogitult aega umbes 10 sekundit. Klõps-klõps ja valmis.

Aga???

Aga tekib siis, kui Sinu kodulehel on kasutusel vana tarkvara, mis sai kirjutatud tolleaegsest standardist lähtuvalt. Või vanad pluginad, mille arendamine on ammu lõpetatud, ent oma funktsionaalsuses lahendab endiselt Sinu kodulehel mingit üliolulist ülesannet. Või vana templiit – kujundus, mis sai kunagi valmis kirjutatud rätsepatööna ning mis lihtsalt ei tööta, kui serveri PHP versiooni uuendada. Nii võibki juhtuda, et väike muudatus turvalisuse suunas võib Sinu kodulehe katki teha. Üheksal juhul kümnest käib PHP versiooni muudatus valutult, eeldusel, et kodulehe tarkvara on pidevalt uuendatud, ent kui Sa kardad, et Sinu leht võib olla see üks kümnest, mis katki läheb, võta julgelt ühendust ja teeme need protsessid läbi ettevaatlikult ja samm-sammu haaval.

Teeme sulle
E-poe ja kodulehe
mis töötavad ja on lihtsalt hallatavad
14 aastat kogemusi
WordPressi veebilehtede loomisel
Scroll to Top